Dnem oceanu Tethys

To już Azja. Tak niedaleko od europy i całkiem inny świat. Inni ludzie, inne jedzenie, inne zapachy i inna przestrzeń. I kredowe góry powstałe z osadów na dnie oceanu. miliard lat temu tutaj była tylko woda... 

Tam gdzie czas się zatrzymał

Tak, my tam byliśmy. My oglądaliśmy piękno tych miejsc, wdychaliśmy gorące powietrze z kurzem kredy, piliśmy wodę, którą musieliśmy przywieźć ze sobą i kazachskie piwo, które wcale nie było dobre, i nie mogliśmy uwierzyć, że tak może być. Miliard lat temu tutaj był ocean, i setki milionów lat te muszle były żywe, a teraz skamieniałe belemnity ("palcy diabła") pływali, a dzisiejsze góry Ustyurt były tylko częścią dna morskiego. Trudno sobie nawet wyobrazić tą ogromną ilość czasu - miliard lat, kiedy tutaj był ocean Tethys. A jeszcze trudniej jest zrozumieć, że ten miliard lat jest tylko małą częścią historii naszej planety. 

Kto tutaj jeszcze nie był - warto zobaczyć na własne oczy przeszłość, której można dotknąć, która kurzy się pod kołami auta i mani swoim nierealnym pięknem. Stepy... tylko tutaj zdaliśmy sobie sprawę, jakie to jest wielkie i nieskończone. Szkoda że nie mogliśmy być tutaj wiosną, gdy step jest najpiękniejszy. Niestety moja piękniejsza połówka nie może daleko wyjeżdżać w inną porę, i byliśmy tutaj w okresie letnim. Przed tym, widzieliśmy step Uralski i step Tažerany - ale tylko tu zdaliśmy sobie sprawę jakie małe jesteśmy w tym bezgranicznym świecie wielbłądów i koni. I mamy zamiar wrócić tutaj jeszcze raz kiedyś w maju, aby zobaczyć odrodzenie ziemi po zimowym śnie. Tulipany na tle białych kredowych gór Akkergeshen i Aktolagaj, oraz czinków Ustyurtu będą na nas czekać.

Przygotowanie pojazdu - dowolne auto z napędem na cztery koła, a nawet parkietowe. W rzeczywistości, do niektórych miejscach można dotrzeć praktycznie dowolnym samochodem, po prostu trzeba odpowiednio wybrać czas podróży, trasę i nie spieszyć się. Podczas deszczowej pory(najczęściej na wiosnę) nawet i dobrze przygotowane auta bedą miały problemy - woda i kreda zamienia się w maras.
czytaj więcej

Chcecie tam pojechać?

Potrzebujecie porady?
Kontakt z nami
Na początek