Jezioro Baskunchak

Ciężko jest przekazać słowami lub zdjęciami unikalność tego miejsca... 

Kilka informacji

Powierszchnia - ok. 115km2
Jezioro faktycznie jest zagłębieniem na szczycie solnej góry o głębokość do 6 km. Woda jeziora jest o 22m niżej poziomu morza. Solność wody sięga 300g/l - jest takim samym jak w morzu Martwym.

Dzien 6 - jezioro Baskunchak

 W Wołgogradzie na długo nie zatrzymujemy się - jedziemy do jeziora Baskunchak. To tak słone jezioro, że człowiek jak v morzu Martwym jest wypychany na powierzchnie przez wodę. Jest na prawdę gorąco - 39 stopni, Disko trzyma się, temperatura płynu 95C, oleju - 118-120C. Wynajmujemy UAZa na przejażdżkę do jeziora - samim nie ma możliwości dojeżdżać wprost do wody - tutaj wydobywają sól i terytorium jest chronione. A i jeździć po soli nie zbyt zdrowe dla auta .. Fakt, utopić się w tej wodzie nie da się. Można tylko leżeć na wodzie, i to tylko na plecach. Przy probie pływania na brzuchu woda obraca. Po wyjściu z wody sól krystalizuje się na każdym włosku. Wrażenia są fantastyczne, powietrze i widoki - też.

Spędzamy dwie godziny nad jeziorem, wracamy do wsi Nizhniy Baskunchak już po zachodzie słońca, myjemy się pod prysznicem i wracamy w kierunku Achtubinsk. Wzdłuż drogi rośnie kilka nie dużych drzew - zatrzymujemy się na noc. Szarańcza wokół, w pobliżu linia kolejowa. Ale jesteśmy zmęczeni doświadczeniami i nic jest przeszkodą. Przejechaliśmy 612km.